Weöres Sándor emlékév is volt két éve és erről egyből eszembe jut egy Tóth Kriszina vers. Ez itt:
Az ember,
ha kutyát
simogat,
izgul,
főleg, ha
a kutya
netalán
pitbull.
Pedig
nem is egy
ideges
fajta:
akkor is
harap,
ha nem
akarja.
Mindegy,
az ember
lába
vagy karja,
a pitbull
azt mind
sorra
lekapja.
Vagyis
ha éppen
sétálni
indul
az ember,
jobb, ha
nem jön a
pitbull.
De ha jön,
akkor
ne simo-
gassa,
mert a ku-
tya őt
kettéha...
Az egyszerűnek tűnő mondanivaló - a pitbull megharaphat - mögött Weöres Sándorra és a magyar népmesékre oly jellemző mélyszerkezet rejtőzik. A magyar emberek ezredévek óta szakrális kapcsolatot ápoltak az őket körülvevő természettel és benne a kutyákkal is. A szakrális magyar kuvaszt lehetett simogatni, az a kutya szavak nélkül is egységes nemzetstratégiába rendeződött magyar gazdájával, harapástól nem kellett tartani. Azonban a túl sok szabadság azt eredményezte, hogy a magyar néplélektől idegen kutyafajták, például a pitbull fészkelte be magát a magyarság szállásterületeire. Az a szakrális kapcsolat, ami magyar ember és magyar kutyája között feszült, megszakadt és most attól kell rettegnünk, hogy saját kutyánk harap ketté.
Az erkölcsi rend széthullása, a morális züllés vezetett ide. A szavak ereje tartotta távol eddig a pitbullt a magyar szállásterületekről, de ha a szavak helyett csak értelmetlen dadogás, a kuvaszok öblös ugatása helyett pitbullok idegenszerű vonyítása tölti be a kommunikációs teret, oda lesz a rend és az emberi közösség megindul a széthullás útján.
Önfelszámolás lesz pitbull által. Egy harapás és kész.
Aggódnunk kell-e a pitbullok miatt? Egy ilyen rendetlen, teszetosza, kaotikus világért nem kár. Egye csak meg a pitbull. Majd ha vége lesz, akkor mi majd építünk egy jobb világot, ahol rend van. A mi rendünk.
Ott nem lesz pitbull, azt garantálom.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése